Nasıl ERP Uzmanı OIunur?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

ERP sistemleri işletmenin pek çok yönünü yönettiğinden ve genellikle diğer sistemlerle entegrasyon gerektirdiğinden, karmaşık olabilir ve şirketlerin bunun için ERP uzmanları tutmasını gerektirir. Bu profesyoneller, ister ilk kez ister yeni bir sistemi yükseltme olsun, yalnızca bir kuruluşu ERP yazılımı üzerinde çalışır duruma getirmek için değil, aynı zamanda projeyi yönetmek, değişiklik yönetimi girişimlerini yönlendirmek ve kullanıcıları eğitmek için özel ERP becerilerine ve bilgisine sahiptir.

ERP uzmanları genellikle birkaç geniş kategoriye ayrılır:

Fonksiyonel Danışmanlar: Bir ERP uygulaması veya geçişinin temelini oluşturan üst düzey stratejik düşünceye dahil olurlar. Hepsi uygulama stratejisini etkileyen insan kaynakları, muhasebe, satış ve pazarlama ve malzeme yönetimi dahil olmak üzere çeşitli departmanların iş akışı süreçlerini yönetmeye ilişkin içgörü sağlarlar.

Teknik Danışmanlar: Yeni bir ERP çözümünü uygulamak için gereken görevlerden sorumludur. Şirketin gereksinimlerini karşılamak için programlama, entegrasyon, kurulum ve sistemi özelleştirme işlemlerini yürütürler. Ayrıca, çeşitli çalışanların işlerini kolaylaştırmak için ihtiyaç duyduğu otomasyon ve raporlama araçlarını da kurarlar.

Tekno-Fonksiyonel Danışmanlar: Hibrit roller oynarlar. Envanter veya finans gibi belirli bir ERP alanı için hem iş süreçlerini hem de teknik gereksinimleri anlarlar ve uçtan uca uygulama ve yönetim üzerinde çalışabilirler.

Bir Uzmanın Sahip Olması Gereken 3 Temel Özellik

Teknik Beceriler: Teknik ve tekno-fonksiyonel ERP uzmanları, donanım ve yazılımı uygulamak için bilgi ve deneyime sahip olmalıdır. Bu beceriler, ERP geliştirmedeki uygulamalı deneyimlerden gelebilir ve kodlama becerilerini içerebilir. Farklı satıcıların ERP sistemleri büyük ölçüde değişebileceğinden, bu profesyonellerin birlikte çalıştıkları her sistemin tüm ayrıntılarını bilmeleri gerekir.

Profesyonel Beceriler: ERP uygulamaları, iş birimlerinin daha yüksek bir verimlilik düzeyi elde etmesine yardımcı olur, bu nedenle ERP danışmanlarının etkilenecek fonksiyonel alanlarda profesyonel becerilere ihtiyacı vardır. Bunlar; muhasebe ve finans, satış ve pazarlama, tedarik zinciri yönetimi, malzeme yönetimi ve satın alma ve tedarik süreçlerindeki becerileri içerebilir. Bu beceriler, iş süreçleriyle uyumlu iş akışlarının ayarlanmasına yardımcı olmak için gereklidir. ERP danışmanı özgeçmişleri genellikle bir beceri seti olarak “iş gereksinimlerini içerir.

Sosyal Beceriler: ERP uygulamaları teknolojiyi olduğu kadar insanları da içerir ve son kullanıcılardan yöneticilere kadar pek çok kişi dahil olabilir. En önemli ERP becerilerinden bazıları sosyal becerilerdir: işbirliği, ekip çalışması ve çatışma çözümü. Bireysel iş süreçleri ve sistemlerinin birlikte çalışması gerektiği gibi, insanların da birlikte çalışması gerekir.

Nasıl ERP Uzmanı Olunur?

Örgün Eğitim: Çoğu ERP uzmanı, genellikle bilgisayar bilimi veya BT gibi bir alanda lisans derecesine sahiptir.

Deneyim ve Geçmiş: Ek olarak, ERP danışmanları genellikle iş veya teknoloji geçmişine sahiptir. Bazı şirketler, muhasebe deneyimi olan ERP danışmanları isteyecektir. Çoğu danışman, bir ekibin parçası olarak ERP uygulamaları üzerinde çalışmıştır; deneyimli danışmanlar çeşitli sektörlerde ERP sistemleri üzerinde çalışmış olabilir.

Sertifikalar ve Gereksinimler: Spesifik ERP sistemlerinde sertifika sahibi olmak danışmanlar için kesinlikle bir artıdır. Bu sertifikalar, profesyonelin kapsamlı bir eğitimden geçtiğini ve sistemde uzmanlığa sahip olduğunu şirketlere gösterir.

Not: Bu makale https://www.netsuite.com/ sitesinden alınmıştır. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir